2012. november 23., péntek

Húzózár bevarrása párnába

A cipzárok bevarrásával mindig is voltak gondjaim. Azért sokat fejlődtem ezen a téren, de még mindig nem tökéletes a dolog. Van néhány nagyon jó blog, ahol sok varrással kapcsolatos tippet lehet találni. Most Miss Scottynál bukkantam rá egy cipzár bevarrásával kapcsolatos bejegyzésre. Aranyat ér, íme.

"Itt azt fogom bemutatni, hogyan varrjunk be díszpárnába húzózárat.
Ennek több variációja is lehetséges.
1. Amikor a húzózár a párnahuzat hátoldalán van középen. A kiszabott anyagot kettévágjuk. (Úgy szabjuk ki, hogy 1-1cm-t hagyunk a varrásszélességnek.) Eltisztázzuk (az anyag színe felől) azt a két oldalt, ahová a húzózár kerül. Ha a húzózárunk ugyan olyan hoszzú, mint a párna szélessége, akkor az eltisztázott oldalakat 1-1cm szélesen bevasaljuk (az anyag fonákja felé). A húzózárat széthúzzuk, majd az anyag alá helyezzük. Igazán akkor dolgozunk szépen, ha kimondottan húzózárazó talppal varrunk. Ha ilyenünk nincs, akkor is bele lehet varrni a húzózárat, de akkor úgy ajánlatos, hogy a húzózár fogaira ne lógjon rá az anyag. Tapasztalatom, hogy szebben lehet levarrni.
Végigbarrjuk az egyik oldalt, majd ugyan így rávarrjuk a párna hátának a másik felét is. Ne húzzuk össze, mert a kifordításnál a nyílás szükséges. Ne felejtsük el megvasalni.
Helyezzük a párna elejét a párna hátoldalára (színt színnel) és varrjuk körbe, majd tisztázzuk el. Úgy varrjuk, hogy a húzózár felőli oldal legyen felül. Így könnyebb illesztenünk a nyitott húzózárat. Ezek után kifordíthatjuk.

A rajzon belül a második azt ábrázolja, amikor úgy varrjuk rá az anyagot, hogy látszanak a fogak.




































2. A második húzózárbevarrási lehetőség, amikor szintén kettévágjuk az anyagot, majd eltisztázzuk azokat az oldlakat, amelyek a húzózár felé esnek. Az egyik elszegett oldalt 1cm szélesen vasaljuk be, a másikat 3cm szélesen (ebből adódóan a szabásnál ennyivel hosszabb anyagot kell kiszabni). Ebben esetben takartan fogjuk bevarrni a húzózárat. Amikor ezt a módját választom a húzózárbevarrásnak rövidebb húzózárat veszek, mint amilyen széles a párna. Pl. 10cm-vel rövidebb húzózár. A párna szélétől elhagyok 5cm-t és csak innen kezdem el bevarrni a húzózárat úgy, hogy az anyagot a húzózár textil részének kb. a feléhez illesztjük. Végigvarrjuk, majd elkezdjük a párna másik felének a hozzávarrását. Ennek a 3cm-s behajtott résznek úgy kell fednie a húzózárat, hogy egy kicsit (1-2mm) átfedje azt. Ha az alsó és felső szálunk szálfeszessége jól van beállítva, akkor nyugodtan varrhatjuk a húzózár felől is (így könnyebb).
Miután ezzel is elkészültünk, lerögzíthetjük a maradék nyitva maradt 5-5cm-s részt. Ha úgy rögzítettük az átfedett részt, hogy 1-2mm rálóg az anya másik felére, akkor mm-esen letűzhetjük. Egészen addig, ahol a húzózár elkezdődik. Ott derékszögben felfelé varrunk addig, ahol a felső rész húzúrárlevarrása kezdődik. A másik oldalon ugyan így dolgozunk. Szintén megvasaljuk. Megint csak nyitva hagyjuk a húzózárat. Az párnahuzat eljét és hátát összefogva körbevarrjuk, majd eltisztázzuk.
U.i: A második húzózárbevarrási módot akkor használom, ha a húzózár a párna aljához kerül. Az első fajtát akárhová helyezhetjük. Én a párna első harmadába ajánlom, de középen sem mutat rosszul.



































A rajzon belül az alsó a már kész párnát mutatja a tűzésekkel.

Eredeti bejegyzés: http://avarazsollo.blog.hu/2008/09/04/huzozar_bevarras

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése