2012. november 21., szerda

Hordozós kabát

Még jó egy évvel ezelőtt a szuper megkötős Hajtka hordozómhoz egy hordozótakarót vettem és néha nagyon hasznosnak is bizonyult. Azóta megszaporodtak a kismamák :) a baráti körben és sikerült megfertőzni őket a hordozással, mondhatni mostanra túlnőttek rajtam. :D Pár hónapja egy csajos-babás bulin felvetődött a hordozós kabát ötlete. Akkor eszembe jutott, hogy még évekkel ezelőtt láttam a Facebookon az egyik ismerősöm képét, amin hasonló szerzeményben volt és nem tűnt megvalósíthatatlannak. Az ötlet annyira felvillanyozott, hogy rögtön utána is kerestem, hátha mások is nekifogtak sajátkezűleg megalkotni az egyébként elég drágán megvásárolható, de nagyon praktikus ruhadarabot. Szerencsémre találtam két blogot, ahol két különböző kivitelezéssel, de hasonló eredménnyel nekiláttak és egyáltalán nem tűnt bonyolultnak a dolog. A kettő közötti különbséget végül maga a kabát mérete adta. Mezei Orsi egy olyan kabáttal kezdett neki, ami éppen jó volt rá, így a pindur már nem fért alá, T alakban felvágta a kabát hátát  és belevarrt egy betoldást. Léna, Maja és Hédi blogjában pedig egy olyan kabátot használtak fel, ami  valamivel nagyobb. Így, ha csak részben is, de aláfér a gyermek. A nyak alatt kell egy vízszintes vágás és a kidudorodó hátrészt is csak be kell toldani egy kicsit.

A linkeket elküldtem a lányoknak és az egyik barátnőm az anyukájával meg is csinálta nemsokára a saját verziójukat. Mivel a báttya kabátjából készítették, ezért pár számmal nagyobb volt nála, a kisfia teljesen aláfér, csak egy vízszintes vágást kellett nyak alatt csinálni és azt szépen beszegni.


Őszintén szólva eddig ez a legegyszerűbb és legegységesebb verzió, amit láttam a saját készítésű kabátok közül. Így mi is így csináltuk. Nem saját részre készült (még 3 hónap van hátra a szülésig, egyre kevesebbet tudom hordani Esztert, ezért már kabátot nem bontok szét, főleg, hogy pulcsin kívül nincs olyan, ami beérne, egyenlőre a jó kis takarót használjuk), hanem a másik barátnőmnek.

Orsi vett turkálóban egy jópár számmal nagyobb kabátot és az előzetes tervezgetések után nekiláttunk. Felvette a Manduca hordozóban a hátára a kislányát és lemértük, hogy kb. milyen távolságra esik a teteje a nyakától. De ez nem volt valami tuti módszer, így Lilit Eszter nagy mackójával helyettesítettük be és felvette a kabátot is. Na, ez már jobb volt a távolság lemérhetősége miatt is és egyértelműen látszott, hogy nem kell oldalt betoldani a kabátot, Lili alá fog férni így is. A nyak résztől kb. 13-15 cm-re bejelöltem egy vízszintes vonalat, ami 30 cm széles. A vágás előtt körbevarrtam sima láncöltéssel, hogy ne mozduljanak el a rétegek és ne foszoljanak ki. Utána kivágtam a polár anyagból egy csíkot, félbehajtottam (a rövidebb két oldalt összevarrtam) és az egyik hosszabb oldalát rávarrtam a nyílás felső részre. Visszahajtottam, hogy fedje a fonák oldalt és összevarrtam az összes réteget. Nem voltam elégedett az eredménnyel, így a nyílás alsó oldalát máshogy csináltam. Most egy vastagabb csíkot vágtam ki (kb. 10 cm lehetett), félbehajtottam, összevarrtam a rövidebb oldalakat és félbehajtva rávarrtam a nyílás aljára. Majd megfordítottam és ott is elvarrtam. Ennek eredményeként a nagyobb polár csík felfelé áll és fedi a nyílást (ezért csináltam nagyobbra a csíkot).

Nem lett túl szép a kivitelezés, de Orsi elégedett vele (nyugtatott, hogy nem színházba fog benne járni :D) és azóta élesben is kipróbálta és működik. Szóval végül, ha nem is tökéletes, de használható és egy hordozós kabátnál egy fontos szempont. :)

Varrás közben nem volt idő képeket készíteni (eléggé elment az idő, a gyerekek is fáradtak voltak már), de a végeredményről készült néhány fotó.



Legközelebb (szerintem Orsinak csinálunk egy másikat is még vastagabb kabáttal) már nem egészen így fogom csinálni a bevarrást. A szükséges vágásnál pár centivel hosszabbat fogok készíteni pl. 35 cm-eset. A polár csíkokat változatlanul 30-esre hagyom. A felső polár csík összevarrásánál annyit fogok változtatni, hogy a csík két oldalát nem varrom össze. Az alsónál ez továbbra is szükséges, mert az jobban eláll a kabáttól, mivel szélesebb. Aztán a fenti módon bevarrom őket szegésnek. Utána pedig kimaradt hosszabb részeket összevarrom úgy, hogy a végén kicsit rámegyek a polár csíkokra, így azok szépen fognak illeszkedni a vágásba és nem ráncolódik össze a végén, amikor össze akarom dolgozni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése